Lapse harjutamine lasteaias

Paljudele lapsevanematele on see esimene kogemus. Tihti on oma lapsepõlvest kurvad mälestused ja seoses sellega ka kartused oma lapse osas.Enne lapse lasteaeda minekut peaks lapsevanem tutvuma artiklitega, kuidas last harjutada seal käima. Kõigil lastel on see muidugi  erinev ja kaugeltki igale lapsele ei meeldi kohe lasteaias.

Lapsele tuleb eelnevalt iga päev rääkida ja näidata fotosid  lastehoiust kuhu lapsevanem plaanib oma last viia. Tuleb selgitada, et vanem on lapsega natuke aega seal koos ja siis läheb ära ning laps jääb lastehoidu teiste laste ja õpetajatega mängima. Vanem räägib seda rõõmsa häälega ja tekitab lapses huvi ning positiivset emotsiooni. Võib rääkida ja näidata kodulehelt fotosid ning videosid laste tegemistest ja mängimisest. Kasuks tuleb ka lastehoiu õuel mängimas käimine, eelneval kokkuleppel.  Kindlasti peab igakord lahkudes lapsele head aega ütlema, et mitte petta lapse usaldust ja tekitada hirmu tunnet, et vanem on äkki kadunud ning ei tulegi enam  tagasi. Vahel on lahkumine küll pisarate rohke, kuid laps rahuneb kiiresti kui ta juba eelnevalt teab ja usaldab, et vanem varsti tagasi tuleb. Seda kinnitavad ka kasvajad ja lohutavad  kui laps kurvaks vahel muutub.

 

Tõrked

  • Kui mingis etapis tekib tõrge, tuleb seda etappi nii kaua korrata kui laps on harjunud.
  • Kui laps nutab  järjest üle 15 min.  lohutamatult, ei lepi õpetajaga, ei tunne huvi mänguasjade vastu, kutsub õpetaja vanema lapsele järgi. Tuleb anda kindlasti  oma ja teise lapsevanema telefoni number ning olla  kättesaadav.
  • Lapsevanem peaks arvestama, et kõik lapsed ei pruugigi harjuda lastehoius. Kerge kohanemise puhul lepib laps  10-15 päeva jooksul. Raskema kohanemise puhul (laps nutab lohutamatult, ei tunne huvi tegevuste vastu, on tihti haige, kaotab õpitud oskused, ilmneb füüsiline ja psüühiline kurnatus) tuleks nõu pidada psühholoogiga. Ilmselt ei ole laps lastehoidu toomiseks küps.

Nõuanded

  • Hommikul last lasteaeda viies ütle talle, et ta jääb nüüd siia teiste lastega ja sina tuled õhtul järele. Võid kirjeldada päeva, mis teda ees ootab. Laps peab teadma, et ta jääb lasteaeda ilma sinuta. Kallistage ja lahku!
  • Kui laps hakkab nutma hommikul vanemast lahkudes, võtab kasvataja lapse vajadusel sülle ja hoiab teda. Luba lapsel nutta, see aitab pingest vabaneda. Reeglina rahunevad lapsed pärast vanema lahkumist üsna ruttu. Vanema kohalolek ja pikad läbirääkimised võivad anda põhjust rohkem nutta. Laps mõistab, et mida enam ta karjub, seda kauemaks ema temaga jääb.
  • Sageli on abi sellest, kui laps läheb lasteaeda isaga. Isad on reeglina konkreetsemad ning otsustusvõimelisemad – hommikune hüvastijätt läheb valutumalt.
  • Õhtul vanemaga kohtudes ning koju jõudes võivad lapsed olla üleerutatud, jonnakad, agressiivsed ning nõuda rohkem tähelepanu. See on loomulik viis maandada pingeid, mille põhjuseks on elumuutused. Ole tähelepanelik ja kannatlik. Jälgi last. Ta annab ise vihjeid, kuidas teda aidata: kas lubada rohkem joosta, nutta või lihtsalt kaisus olla. Kohanemisperioodil on loomulik lapse lühiajaline arenguline tagasiminek käitumises.
  • Vanema usk lapse võimesse kohaneda ja tunda rõõmu lasteaiast aitab ning toetab teda sellel raskel, kuid olulisel teel iseseisva elu suunas.

Siin ka mõned viited, millega arvestada enne lasteaeda minekut ja kuidas seda harjutatakse.

Vanemõpetaja soovitus

15 nõuannet lasteaias harjumiseks

10 nippi sõime harjutamiseks

Scroll to top